در دنیایی که در‌حال‌حاضر در آن به سر می‌بریم، روز‌به‌روز به گیک‌ها اهمیت بیشتری داده می‌شود و این مسئله از آنجا ناشی می‌شود که گیک‌ها تأثیرات انکارناپذیری در پیشرفت دنیایی که نیازمند فناوری است ایجاد کرده‌اند.

برای ازدواج کردن می‌توانیم معیارهای متفاوتی داشته باشیم که از آن جمله می‌توان به میزان موفقیت، سطح سواد، وضعیت مالی و … اشاره کرد اما گروهی از کیس‌هایی که می‌توانند گزینهٔ خوبی برای ازدواج باشند گیک‌ها هستند. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم این است که اگر شما با یک گیک ازدواج کنید، علاوه بر شوهر یا زن، چه چیزهای دیگری به‌دست خواهید آورد!

1. تعهد
لازم به توضیح نیست که گیک‌ها به کاری که انجام می دهند بسیار متعهد هستند و در بسیاری از مواقع، غیرتی مثال‌زدنی در مورد سیستم‌عامل مورد استفاده، سخت‌افزار مورد علاقه، گوشی موبایل،‌ زبان برنامه‌نویسی و … دارند. حال فرض کنید که اگر شما به یک گیک تعلق داشته باشید چه سرنوشتی در انتظارتان خواهد بود!

2. مهارت‌های حل مسئله
گیک‌ها عاشق حل کردن مشکلات هستند؛ وقتی گیکی می‌تواند مشکلی را با موفقیت حل کند، این به معنی یک موفقیت بزرگ برای او است و این در‌حالی است که برای رسیدن به این موفقیت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. به‌نظر می‌رسد اگر همسر شما یک گیک باشد و خدای نکرده مشکلی در زندگی زناشویی شما به‌وجود آید، وی تمام تلاش خود را به‌کار خواهد بست تا این مشکل رفع گردد.

3. ایده‌آل‌گرایی
معمولاً گیک‌ها ایده‌آل‌گرا هستند؛ زمانی‌که با مشکلی رو‌به‌رو می‌شوند، شروع به تحقیقی کامل و جامع در مورد موضوع می‌کنند و راه‌کاری که برای مشکل می‌یابند در بیشتر مواقع بدون نقص است. اکثر گیک‌ها به‌خاطر غروری که دارند، دوست دارند در حوزهٔ کاری خود شماره 1 باشند و به‌نظر می‌رسد کمتر کسی آرزوی داشتن یک زن یا شوهر شماره 1 را در سر نپرورانده باشد.

4. قدرشناسی
زمانی‌که کارفرمای یک گیک قدر کارها و ارزش‌هایی که وی برای شرکتش به ارمغان آورده را می‌داند، قدرشناسی آقای گیک هم دوچندان شده و سعی می‌کند بیش از پیش برای مجموعه‌ای که در آن کار می‌کند ارزش بیاورد. اگر با یک گیک می‌خواهید زیر یک سقف زندگی کنید، بدانید که باید برای ارزش‌های وی اهمیت قائل شوید و در اینجا است که آقا یا خانم گیک هم تمام تلاش خود را برای بهبود زندگی به‌کار خواهد بست.

5. حساسیت
گیک بودن یعنی ورود به دنیای رقابت؛ رقابتی که در آن هر لحظه امتحان می‌شوید، تحقیر می‌شوید و در برخی مواقع هم آبروی شما به کلی از دست خواهد رفت (مثلاً زمانی‌که یک باگی که قبلاً فکرش را هم نمی‌کردید، در نرم‌افزار شما پدیدار می‌شود). همین رقابت شدید موجب گردیده گیک‌ها یا به افرادی عصبی و یا افرادی حساس مبدل گردند و اگر شما توفیق آشنایی با مورد دوم را داشته باشید، شک نداشته باشید که پرندهٔ خوشبختی روی شانه‌های شما نشسته است.

این گروه از گیک‌ها از سایر افراد معمولی جامعه بسیار حساس‌تر هستند و مسلماً زمانی‌که شما سعی دارید از مشکلات خود برای وی صحبت کنید، با حساسیت هرچه تمام‌تر به حرف‌های شما گوش خواهد داد و درصدد رفع مشکل شما برمی‌آیند.

6. دیوانه ورزش نیستند
برخلاف سایر افراد، گیک‌ها خیلی علاقهٔ خاصی به ورزش ندارند چرا وقت این‌کار را ندارند (مگر این‌که فرد مدنظر یک گیک ورزشی یا خورهٔ ورزش باشد). شاید این خصوصیت گیک‌ها برای خیلی از افراد به‌خصوص خانم‌ها ارزشمند باشد چراکه دیگر مجبور نخواهند بود تا به‌خاطر یک مسابقهٔ ورزشی که قرار است از تلویزیون پخش شود، مهمانی خود را کنسل کنند!

7. یادگیری مداوم
یکی از مسائلی که گیک‌ها را از سایر افراد جامعه مجزا می‌سازد، علاقهٔ زیاد ایشان به یادگیری چیزهای جدید است. زمانی‌که ایشان با چیز جدیدی روبه‌رو می‌شوند که از آن سر در نمی‌آورند، سعی می‌کنند نحوهٔ کار با آن را یاد گرفته و به‌سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

به‌عبارت دیگر، زندگی کردن با یک گیک معادل است با زندگی با فردی که به‌محض مواجهه با یک مشکل در مسیر زندگی، ناامید نمی‌شود و تمام تلاش خود را برای رفع آن به‌کار خواهد بست و این یکی از مسائلی است که می‌تواند ضامن خوشبختی یک زوج جوان گردد.

8. باهوشی
برای این‌که کسی تبدیل به یک گیک گردد خصوصیات زیادی باید وجود داشته باشد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها هوش است؛ مزایای زندگی با یک فرد باهوش خیلی نیاز به توضیح ندارد (برای آشنایی بیشتر با خصوصیات اصلی گیک‌ها، به مقالهٔ آیا شما یک گیک هستید؟ مراجعه نمایید).

9. احساساتی
اگر توجه کرده باشید گیک‌ها نسبت به قهرمان خود در دنیای فناوری علاقهٔ خاصی از خود نشان می‌دهند؛ مثلاً پس از مرگ استیو جابز، بسیاری از کسانی که طرفدار شرکت اپل بودند سیاه‌پوش شدند. حال فرض کنید شما بخشی از قلب چنین آدمی را تسخیر کنید که در چنین وضعیتی است که خیال شما از همه‌نظر می‌تواند راحت باشد.

10. صبوری
زمانی‌که یک برنامه‌نویس با باگی در برنامه یا اپلیکیشن خود رو‌به‌رو می‌شود، از خواب و خوراک خود می‌زند تا این باگ رفع گردد و در این پروسه صبر غیر قابل وصفی از ایشان دیده می‌شود. به‌طورحتم، زندگی با آدمی که یکی از خصایص وی صبر است بسیار ارزشمند خواهد بود.

11. تجرد
خبر ناگوارکننده برای گیک‌ها این است که آن‌ها خیلی در ذهن دخترها خوشنام جای نگرفته‌اند و این هم به‌خاطر شرایط کاری ایشان است اما خبر امیدوارکننده برای دخترهای دم‌بخت این است که گیک‌ها آن‌قدر غرق در کار خود هستند که فرصت آشنایی و ازدواج نداشته‌اند و بالتبع تعداد زیادی از ایشان مجرد باقی مانده‌اند.

12. موفقیت
گیک‌ها به‌خاطر پشت‌کاری که دارند و همچنین جنس کار ایشان که مرتبط با فناوری اطلاعات و موضوعات مرتبط است، اکثراً افراد موفقی هستند و به‌نظر می‌رسد که اکثر افراد تمایل داشته باشند وقتی با همسر خود به یک میهمانی می‌روند، همسر خود را به‌عنوان یک فرد موفق به دیگران معرفی کنند.

13. تفکر
گیک‌ها آدم‌های متفکری هستند و زمانی‌که در مورد چیزی صحبت می‌کنند، پیش از آن‌که دهان خود را باز کنند، تمام جوانب بحث را مورد سنجش قرار می‌دهند؛ زمانی‌که تصمیم می‌گیرید با یک گیک زیر یک سقف زندگی کنید، تا حد قابل‌توجهی می‌توانید اطمینان داشته باشید که از همسر شما کارهای سنجیده، فکر شده، تست شده و به‌عبارتی باگ‌فری (بدون باگ) سر خواهد زد.

14. راحت‌گیری
اگر توجه کرده باشید گیک ها خیلی اهل مد روز، لباس‌های آنچنانی و … نیستند و مسلماً در مورد شریک زندگی خود هم به همین میزان راحت‌گیر هستند (کابوسی که خیل از زوج‌های جوان دارند، همسری است که به‌عناوین مختلف به ظاهر ایشان گیر دهد).

15. بی‌علاقگی به روابط پیچیده
گیک‌ها به مسائلی از خود علاقه نشان می‌دهند که منطقی و کاملاً مشخص و واضح باشند به‌خصوص زمانی‌که پای یک عمر زندگی به‌میان می‌آید؛ به‌عبارت دیگر، مثل «به در بگم تا دیوار بشنوه» و … در مورد ایشان خیلی صدق نمی‌کند و همان‌طور که ایشان خیلی منطقی به مسائل نگاه می‌کنند، در مقابل هم انتظار دارند که طرف مقابل‌شان خیلی با ایشان رو راست و منطقی باشد و این یک موهبت دیگر از زندگی با یک گیک است.

16. شهرت
پیر امیدیار (بنیانگذار eBay)، مارک زاکربرگ، بیل گیتس، استیو جابز و … به‌عنوان شاخص‌ترین گیک‌های عصر حاضر هستند و با این سرعت پیشرفت فناوری، در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌بایست شاهد گیک‌های معروف دیگری نیز باشیم. شاید گیکی که شما برای ادامهٔ زندگی‌تان انتخاب کرده‌اید قرار باشد به یکی از معروف‌ترین افراد تأثیرگذار در حوزهٔ فناوری ایران -و شاید هم جهان- تبدیل شود.

17. از خود گذشتگی
یکی از شاخص‌های گیک‌ها این است که ایشان صبر بسیار زیادی برای حل مسائل، مشکلات و باگ‌ها دارند و برای این موضوع حاضرند ساعت‌ها به نظرات، پیشنهادات و انتقادات سایرین گوش داده و محصول بهتری تولید کنند. زمانی‌که شما از سر کار برگشته‌اید و این در‌حالی است که با همکار خود یک جرو‌بحث حسابی داشته‌اید و نیاز دارید تا حس منفی خود را با کسی به اشتراک بگذارید تا از بار روانی شما کاسته شود، داشتن یک گیک در خانه بهترین آپشنی است که می‌تواند پیش‌روی شما باشد چراکه گیک‌ها به این کار عادت دارند.

18. توجه به جزئیات
یکی از دلایلی که گیک‌ها را خیلی حساس جلوه می‌دهد این است که ایشان به جزئیات اطراف خود خیلی بیشتر از افراد عادی توجه می‌کنند و به‌طور حتم گیک‌ها در مورد مسائل زناشویی هم افرادی خواهند بود که جزئیات از زیردست ایشان در نخواهد رفت!

به‌طورمثال، گیک‌ها تاریخ‌های مهم مثل تاریخ تولد، سالگرد ازدواج، زمان مهمانی‌ها، قول‌هایی که می‌دهند و … را به‌خوبی به‌یاد می‌آورند؛ پس اگر شانس با دختری همراه باشد که یک گیک به خواستگاری وی بیاید، دیگر نیازی نیست تا یکی‌ دو روز مانده به تاریخ سالگرد ازدواج، با ایما و اشاره بخواهد این قضیه را به همسر خود بفهماند!

19. منبعی گسترده از اطلاعات
از آنجا که بسیاری از گیک‌ها با اینترنت سروکار دارند، می‌توان گفت که به‌منزلهٔ منبع خوبی از اطلاعات هستند و اگر هم در مورد موضوعی اطلاع نداشته باشند فقط کافی است تا علاوه‌بر یک دسترسی اینترنت، به ایشان 5 دقیقه فرصت دهید و درعرض این 5 دقیقه بیش از 5 راه‌کار متفاوت در دسترس شما قرار خواهند داد.

20. رو راستی
گیک‌ها با خودشان رو راست هستند؛ به بیان دیگر، یک گیک واقعی ترجیح می‌دهد تا اصلاً آدم معروفی نباشد اما با خودش و دیگران رو راست باشد تا این‌که برای کسب رضایت سایر افراد، ارزش‌های خود را زیر پا بگذارد. لذا اگر مدتی را با یک گیک زندگی کنید، شما هم این جرأت را پیدا خواهید کرد تا به هیچ‌وجه ارزش‌های خود را زیر پا نگذارید.

کلام آخر
اگر شما فردی هستید که تصمیم گرفته‌اید با یک گیک ازدواج کنید، حتماً این نکته را مدنظر داشته باشید که شما نیز می‌بایست به چیزهایی که همسرتان به آن‌ها علاقمند است از خود علاقه نشان دهید و در غیر‌این صورت شرایط آن‌طور که مطلوب است پیش نخواهد رفت!

از سوی دیگر، گیک‌ها به درد دوستی نمی‌خورند چراکه پیش از این هم گفتیم که یکی از خصوصیات گیک‌های واقعی ایده‌آل‌گرایی است. با این تفاسیر، این احتمال وجود دارد که اگر ایشان کیس ایده‌آل‌تری نسبت به شما بیابند، به احتمال قریب به یقین شما را ترک خواهند کرد.

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که ایده‌آل‌گرایی یک همسر گیک پس از ازدواج هم می‌تواند کار دست آدم دهد؟ این احتمال می‌تواند درست باشد اما از سویی هم خیر زیرا باتوجه به این‌که گیک‌ها ایده‌آل‌گرا هستند، وقتی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند، مسلماً کیس مدنظر ایشان ایده‌آل‌ترین موردی است که ایشان توانسته مدنظر قرار دهد.

جدی نگیرید!
مطالبی که در این مقاله بیان کردیم ۱۰۰٪ در مورد همه صدق نخواهند کرد و همواره این احتمال نیز وجود دارد که کلیهٔ معادلات نادرست از آب درآیند. لذا خواه بخواهید با یک گیک ازدواج کنید خواه با یک فرد عادی، این 20 خصوصیت می‌تواند احتمال موفقیت زندگی زناشویی شما را ارتقاء بخشد.

برگرفته از وبسایت سکان اکادمی